Urolog Warszawa Prywatnie

Czego można oczekiwać od lekarza

Problemy urologiczne są dość powszechne zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet, chociaż trudność całkowitego opróżnienia pęcherza podczas oddawania moczu jest głównym powodem, dla którego wielu pacjentów zwraca się o konsultację do lekarza. U niektórych pacjentów choroby urologiczne powodują ten powszechny objaw, ale jego podstawową przyczyną u większości kobiet jest częściej choroba nerek, pęcherza lub moczowodu. W przypadku wystąpienia takich problemów należy skonsultować się z lekarzem.

Pierwszą oznaką jakiegokolwiek problemu z drogami moczowymi jest tępy lub ciągły ból brzucha, który można odczuwać podczas oddawania moczu. Niektórzy pacjenci nie odczuwają bólu podczas oddawania moczu, ale mogą odczuwać ból podczas stosunku. Ból, który pojawia się tylko we wczesnych godzinach porannych, jest również wskaźnikiem możliwego problemu z pęcherzem. Pacjenci, którzy przeszli operację z powodu innych schorzeń, takich jak problemy z woreczkiem żółciowym, chorobami wątroby i zapaleniem pęcherza moczowego, mogą nie być w stanie oddawać moczu w pozycji leżącej, ponieważ ich mięśnie brzucha zostały uszkodzone.

Ponieważ drogi moczowe są połączone z nerkami i pęcherzem, w przypadku infekcji tych narządów objawy będą takie same u pacjentów z problemami z drogami moczowymi, jak u osób zdrowych. Objawy infekcji dróg moczowych obejmują gorączkę, dreszcze, silny ból brzucha i utratę apetytu. Inne objawy to ból podczas oddawania moczu, krew w moczu i pieczenie podczas oddawania moczu. Objawy te mogą być również związane z problemami z nerkami.

U pacjentów, którzy nie mogą oddać moczu bez użycia cewnika moczowego lub opuszki palca, lekarze https://urolog-warszawa.pl/rak-prostaty-diagnostyka-objawy-leczenie-rokowania-przerzuty/ mogą użyć anoskopu do wprowadzenia małej kamery przez mały otwór. Mogą również użyć laparoskopu, aby lepiej przyjrzeć się drogom moczowym. Jeśli cewka moczowa jest zablokowana lub podrażniona, lekarze mogą przepisać leki lub zasugerować operację.

Jednym z najczęstszych objawów jest ból podczas stosunku.

Jest to częstsze u pacjentów, którzy mieli problemy z pęcherzem lub zapalenie pęcherza moczowego niż u pacjentów z prawidłową czynnością układu moczowego. Przyczyna tego bólu podczas stosunku nie jest jednak jeszcze jasna, aw niektórych przypadkach, jeśli kobieta przeszła operację, może nie być w stanie uprawiać seksu, ponieważ nadal może oddawać mocz.

Cewka moczowa jest odpowiedzialna za przepływ moczu z pęcherza do dróg moczowych, więc jeśli w tym obszarze występuje niedrożność, mocz nie może swobodnie przepływać i staje się twardy. Jeśli mocz w drogach moczowych jest trudny, może być trudny do oddania, co utrudnia przedostawanie się moczu do środowiska wokół cewki moczowej i powoduje bolesne uczucie. Urolog może wykonać testy w celu określenia stopnia niedrożności.

Kiedy stan cewki moczowej stanie się oczywisty, mogą pojawić się objawy zapalenia pęcherza i infekcji, podobnie jak przepukliny. Jednak objawy mogą w ogóle nie występować, jeśli stan jest spowodowany bliznami w cewce moczowej. Obecność dużej objętości moczu lub jasnoczerwonej substancji przypominającej krew w moczu może być czasami mylona z objawem raka jajnika, dlatego można wykonać USG jamy brzusznej.

Wielu pacjentów cierpiących na choroby nerek lub pęcherza jest traktowanych przez lekarzy tak, jakby ich objawy były oznakami innej choroby; dlatego ważne jest, aby skonsultowali się z lekarzem, zanim stan się pogorszy. Być może będą potrzebować wizyty u specjalisty, jeśli problem nie zostanie rozwiązany samodzielnie. Oprócz rutynowego monitorowania można je również ocenić pod kątem możliwych opcji leczenia.

Powszechnym rodzajem leczenia pacjentów z chorobami pęcherza jest operacja. Zabieg ten, znany jako ureteroskopia, służy do zajrzenia do wnętrza cewki moczowej pod kątem niedrożności lub zatorów. W większości przypadków cewka moczowa jest zablokowana nie dłużej niż dwa tygodnie, chociaż może być zablokowana na dłuższe okresy. W zależności od przyczyny zatoru lekarze mogą zalecić natychmiastowe wykonanie operacji lub poczekać, aż blokada będzie mniej dotkliwa.

Jeśli operacja się nie powiedzie, ważne jest, aby natychmiast zgłaszać wszelkie możliwe komplikacje. Powikłania mogą wynikać z różnych przyczyn, w tym z zakrzepów krwi, infekcji lub uszkodzenia nerwów. Chociaż te powikłania mogą być poważne, jeśli pacjent był odpowiednio monitorowany, powinien mieć możliwość powrotu do domu, aby dokończyć codzienne zajęcia bez ryzyka niepełnosprawności.

Urolog może również przeprowadzić operację zwężenia cewki moczowej u pacjentów ze stanem, który może wymagać usunięcia cewki moczowej, aby zatrzymać przepływ płynu. W większości przypadków zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub z dostępu otwartego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *