Rezonans magnetyczny Warszawa

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to stosowanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu bądź jego pewnej części w odniesieniu do zapalenia, urazu czy zmian nowotworowych. Badany podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy warto zrobić rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo także MRI. Wszystkie wspomniane badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na odpowiednią rozpoznanie a dalej efektywne terapie.Ogromnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji głównie zastosowania kontrastów i przglądania ciała pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego poszczególne elementy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu zmian nowotworowych, guzów ale również analizie dużych urazów, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma również wady. Kardynalną jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce do dziś oczekuje się zbyt długo. Szybciej osiągalne są RTG bądź USG. Istnieje ewentualność wykonania rezonansu na własną rękę, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie alergie.

Zalecenia do rezonansu


Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa potwierdzanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest istotny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu. Na samo badanie należy przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób działa MRI?

Podczas rezonansu chory zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, później nadaje fale radiowe które po drodze znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę pokazuje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego strasznie istotny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *