Wykrywacz kłamstw – co warto wiedzieć o badaniach z jego zastosowaniem?

Wykrywacz kłamstw – co warto wiedzieć o badaniach z jego zastosowaniem?

Wykrywacz kłamstw chyba jest znany wszystkim. Nawet jeśli nie mieliśmy z nim osobistego kontaktu, to zetknęliśmy się z nim w filmach lub czasopismach. Na czym dokładnie polega jego fenomen? Jak wyglądają badania z zastosowaniem wykrywacza kłamstw? Sprawdzamy!

Kilka słów o wykrywaczu kłamstw

Co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć o badaniu wykrywaczem kłamstw? To urządzenie elektroniczne, które znane jest także jako poligraf oraz wariograf. Najczęściej podaje się, że wariograf pozwala sprawdzać prawdomówność. Jednak jeśli dokładniej się jemu przyjrzymy, to zrozumiemy, że to nie tylko https://www.wariograf.com.pl/warszawa urządzenie do określania prawdomówności badanej osoby, ale przede wszystkim do wykrywania i rejestracji reakcji psychofizjologicznych jego organizmu. Aby jednak badanie można było wykonać, pacjent oczywiście musi wyrazić na nie zgodę.

Badanie wykrywaczem kłamstw – na czym polega?

Wykrywacz kłamstw wyposażony jest w specjalne czujniki, które umieszcza się w odpowiednich partiach ciała badanego. Ich zadaniem jest wychwytywać i rejestrować wszystkie reakcje fizjologiczne badanego podczas zadawania pytań. Badany odpowiada na nie tylko jednym słowem – „tak” lub „nie”. Wszystkie dane rejestruje komputer, następnie przetwarza je w obraz graficzny, który następnie zostaje poddawany analizie. Co ważne, wariograf zawsze musi obsługiwać osoba, która zna się na interpretacji wyników. W przeciwnym razie badanie może okazać się dla nas nieprzydatne.

Co rejestruje wykrywacz kłamstw?

No właśnie co tak naprawdę jest w stanie zarejestrować wykrywacz kłamstw? Wszystkie sygnały, które dotyczą badanego zdarzenia, z którymi dana osoba miała coś wspólnego. To jednak nie wszystko, gdyż wykrywacz kłamstw jest w stanie zarejestrować też wszelkiego typu zmiany w ruchu ciała, częstotliwości oddechu, potliwości, tętnie czy ciśnieniu krwi. Kluczem do uzyskania dobrych wyników jest umiejętność zadawania odpowiednich pytań. Dlatego warto wcześniej przygotować się do testu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *