Co to jest dekarboksylacja ?

Czym jest proces dekarboksylacji i jakie mogą być jego metody?

         Dekarboksylacja jest to proces termiczny odnoszący się do uaktywnienia substancji poprzez jej podgrzanie do wysokiej temperatury. Na przykładzie suszu konopi, z formy kwasowej przeobraża się w postać neutralną, a więc z CBDA, THCA, CBGA powstaje CBD, THC, CBG. Dekarboksylacja może zachodzić podczas palenia lub waporyzacji. Powstała para przy waporyzacji, zawiera w sobie kannabinoidy neutralne. Waporyzacja jest jednym z rekomendowanych sposobów na przyjmowanie CBD. Procesu dekarboksylacji można też dokonać w piekarniku, dzięki czemu możemy kontrolować temperaturę. Należy zmielony susz, wyłożony na blaszce podgrzewać w temperaturze około 120 stopni Celsjusza. Ciesząca się popularnością jest także metoda dekarboksylacji poprzez kąpiel wodną. W takim przypadku susz należy spakować w torebeczkę przeznaczona do gotowania i we wrzącej wodzie gotować około 90 minut. Można ją także przeprowadzić podgrzewając na patelni, w mikrofali, jednak w przypadku patelni trzeba uważać i kontrolować miernikiem temperaturę.

Dlaczego dekarboksylacja jest ważna?

         Dekarboksylacja jest ważna dlatego, że dokonuje się dzięki niej przekształcenie formy kwasowej substancji w aktywne kannabinoidy oraz inne ważne składniki. Wszystko to służy temu, by otrzymana substancja była jak najlepiej przyswajana przez układ endokannabinoidowy mający miejsce w organizmie człowieka i mogła w pełni wykorzystać swój potencjał. Dodatkowo też dekarboksylacja poprzez wysoką temperaturę powoduje skuteczne pozbycie się wilgoci i patogenów z suszu.

Czy można dekarboksylacje przeprowadzić w domu ?

         Oczywiście bez żadnych problemów, możemy dokonać tego procesu w warunkach domowych. Nie potrzebne są nam warunki laboratoryjne, jesteśmy sami w stanie sobie poradzić, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz z użyciem piekarnika, mikrofali lub garnka z wodą. Dzięki przeprowadzonej dekarboksylacji w warunkach domowych, z powodzeniem uzyskamy w pełni wartościowy i zdrowotny produkt z konopi. Szczególnie ważne jest by dokonywać ją przed użyciem suszu w celach spożywczych, ponieważ taki susz można wówczas dodać do ciast, deserów,czy wypieków. Niektórzy udzie lubiący eksperymentować, używają także dekarboksylowanego suszu do samodzielnej produkcji kosmetyków, np. kremów, maści, czy olejków. W ten sposób wykorzystujemy także pełne spectrum działania rośliny.

Dekarboksylacja oleju konopnego CBD

Proces dekarboksylacji stosuje się także w produkcji oleju CBD. Niemal gotowy olej podrzewa się do nieco ponad 40 stropni w celu przyspieszenia transformacji niektórych postaci kwasowych kannabinoidów do ich postaci właściwej. Producenci konopnych produktów dbają w ten sposób o standaryzację olejków konopnych na określą zawartość i stężenie kannabidiolu. W ten sposób wytwórca jest szczery z konsumentem, który dokonuje dzięki temu bardziej świadomego wyboru.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *